Blomman
Kimitoön

Hej!
Jag äter just nu p-piller och jag är ungefär mitt i min karta. Jag har haft mens ungefär 2 veckor sedan och jag ska få min mens om ungefär 1 och halv vecka, men jag har haft bruna flytningar sedan min mens slutade och har det fortfarande, så jag undrar vad det beror på? Jag och min pojkvän har haft sex, och då märkte man också de bruna flytningarna. Är det på grund av stress eller någonting?

Hej och tack för din fråga! Vad bra att du vänder dig till vår frågetjänst för dina funderingar!

Bruna flytningar eller så kallade mellanblödningar mellan mensperioderna är fullständigt normalt då man äter p-piller och kan uppkomma helt utan att det finns någon relevant orsak till det, de kan även uppkomma ifall man glömt att ta ett piller. Du nämner även stress, som helt riktigt även kan vara den bakomliggande orsaken till dina flytningar.  Om de inte upphör så råder jag dig att ta kontakt med din gynekolog eller hälsovårdsstation, men du behöver inte vara orolig.

 

Hoppas du får njuta av det fina vädret!

 

Ungdomsinformatör Luckan, Ida